Egészséges élet - temészetesen!
ANTIOXIDÁNSOK
 
RÁNCTALANÍTÁS
 
-> Az antioxidánsok az egészség őrei

Az antioxidánsok az egészség őrei!

Mi az az antioxidáns?
 
Valószínűleg nem először hallod az antioxidáns kifejezést. Akinek fontos a testi-lelki épsége, az rendszeresen időt szakít az egészséges életmódhoz kapcsolódó értekezések, cikkek olvasására, az e téren végzett új kutatások eredményeinek nyomon követésére. A szervezet idő előtti öregedési folyamataiért felelős káros szabadgyökök tevékenységének lassítása az elmúlt évek legfontosabb témája.
Egyszerűsítve azt lehet mondani, hogy egy antioxidáns eltávolít a testedből egy szabadgyököt, ezáltal betegségek kialakulását akadályozza meg, amelyek a szabadgyök jelenléte indított volna el.
Az antioxidáns és a káros szabadgyök tehát ellenségek. A szervezetben mindkettő jelen van, a küzdelem folyamatosan zajlik.
Szabadgyökök mindenképp keletkeznek a szervezetben hormonális hatásokra, nem megfelelő életmód hatására, káros szokások, nem elegendő pihenés, nem megfelelő minőségű táplálkozás eredményeképpen, de még a testedzés közben is. Ugyanígy antioxidánsokat is termel a szervezet, hogy védje magát a szabadgyökök romboló hatásától. Egy kiadós edzés után például nagy mennyiségű antioxidáns termelődik a szervezetben, de antioxidánsokat kívülről is bevihetünk megfelelően összeválogatott táplálékokkal és táplálék kiegészítőkkel is. Erre a modern világban nagyon szükséged van, mivel a megváltozott levegőminőség, elkényelmesedtünk, könnyen inaktívvá válunk. Ezt tetézi az irodába zárt élet, a rohanó táplálkozási mód, amely megsokszorozza a szabadgyök termelődést. Káros tevékenységüket azonban minimálisra csökkentheted, így a szervezet immunreakciója erősebb lesz, a betegségek elkerülnek, a testi és mentális teljesítőképességed jobb lesz, és lelkileg is kiegyensúlyozottabb emberré alakulsz.
A legalapvetőbb 5 antioxidáns az A és E vitaminok, amelyeket a szervezet raktározni is képes, a C-vitamin, amely nap mint nap pótlásra szorul, a csodaszernek tartott Q10, és a szervezet által csak kis mennyiségben igényelt szelén. Legutóbbiból ritkán alakul ki hiányállapot, mivel szelén szinte mindenben található.
Az alábbi táblázatban az antioxidánsok legfontosabb forrásait találod:

 
Jó források
Kiváló források
A-vitamin
(béta-karotin)
pirospaprika, édesburgonya
Minden, ami narancssárga: sárgarépa, sütőtök, sárgadinnye, sárgabarack
C-vitamin
narancs, ananász, eper, kivi, zöldségek, zöldpaprika
Papaya, fekete ribizli, csipkebogyó, pirospaprika
E-vitamin
 
Búzacsíra, nyers növényi olajok, kemény héjú gyümölcsök
Q10 koenzim
spenót, burgonya, lucerna
szója, édesburgonya
Szelén
hús, hal, tejtermékek
avokádó, lencse

 
Szeresd a pirosat és narancssárgát! - Likopin és karotin
 
Van egy nagy jelentőségű antioxidáns, amelyről kevesebbet hallani. Ez a likopin nevű karotinoid festékanyag, amely a paradicsom és a piros paprika élénk színéért felelős. Ahogy a karotin narancssárgára színezi a sárgarépát, a sárgadinnyét vagy a sütőtököt, úgy a likopin vörösre festi a zöldségek, gyümölcsök húsát. A vérnarancs például a likopintól piros, és a grapefruit húsa is a likopin hatására válik rózsaszínűvé. Kevesen tudják, de a paradicsom eredetileg sárga színe csak évszázados gondos termesztés eredményeképpen lett piros. Ez azért is fontos, mert bár a zöldségek és gyümölcsök színéért felelős karotinoidok családja igen nagy, a likopin antioxidáns hatású festékanyagot a modern ember szinte kizárólag csak a paradicsomból nyeri.
A likopin egészségre gyakorolt hatásait folyamatosan vizsgálják, de az már tudományosan is kimutatható, hogy egy sor krónikus betegség megelőzésében játszhat fontos szerepet, köztük a prosztatarák, a szívbetegségek és az időskori vakság megelőzésében. A likopin antioxidáns hatásával csökkenti a szervezet szemmel látható - bőr ráncosodása - és nem látható idő előtti öregedését.
Likopint nyerhet ki a szervezeted paradicsomléből, paradicsomsűrítménnyel készített ételekből, paradicsomszószokból, paradicsomlevesből és sárgadinnyéből is.
Az antioxidánsokban gazdag táplálkozás fineszberkekben alapvető. A szmogos utcák és a dohányzás szabadgyökök termelői, a rendszeres testmozgás és a gondosan összeválogatott táplálékok viszont az antioxidánsok seregét erősíti.
Szerencsére a modern táplálék kiegészítés könnyen megoldható, ezért azokon a napokon, amikor úgy gondolod, nem fogyasztottál kellő mennyiségű antioxidánst, érdemes egy-két Q10 kapszulával - amelyhez szinte mindig adnak E-vitamint is -, és egy fél liternyi frissen préselt, sárgás-pirosas színű gyümölcslével pótolni az antioxidáns-hiányt. Így egyensúlyban tarthatod a szervezeted, és sokáig nem kell szembenézned az öregedés árulkodó jeleivel.
Antioxidánsok szerepe
Az antioxidáns egy olyan anyag, amely megvédi szervezetünket és más dolgokat attól a folyamattól, amelyet oxidációnak hívunk. A legjobb példa erre a folyamatra, amikor a vas rozsdásodik, vagy a vaj megavasodik. Az oxigén, amely alapvetően szükséges az élethez, egy nagyon reaktív elem. A vassal tehát reakciója során rozsdát képez, és amikor a vajban lévő zsírt oxidálja, az megavasodik. Hasonló folyamat játszódik le szervezetünkben is. És minél idősebbek vagyunk, annál inkább hajlamosabbakká válunk az oxidációra – bizonyos értelemben testünk is rozsdásodni kezd. Minden, ami megelőzi vagy lassítja az oxidációs folyamatokat, antioxidánsnak minősül. Az antioxidáns alapvetően más vegyületeket véd az oxigénnel szemben.
Hogyan védenek az antioxidáns anyagok a stressztől?
Amikor szervezetünk stresszhatásnak van kitéve, testünk fokozza az adrenalinhormon termelődését. Sajnos azonban az adrenalin hatására a vérlemezkék nagyobb hajlandósággal csomósodnak össze, vérrögöket alkotva. Bár a pycnogenol nem tudja oldani a stresszt, hatékony abban, hogy vérünk „síkos” maradjon, lecsökkentve ezzel a szívroham vagy a stroke bekövetkeztének esélyét.
Hogyan védenek az antioxidánsok a rák ellen?
Az antioxidánsok háromféleképpen nyújtanak védelmek a rákkal szemben: azzal, hogy elpusztítják a rákot okozó szabad gyököket, fokozzák az immunrendszer működését, így az még azelőtt megsemmisíti a mutáns sejteket, mielőtt elrákosodhatnának, és végül csökkenti a ráksejtek hajlandóságát arra, hogy a szövetekhez, illetve mirigyekhez tapadjanak.
A kutatások bebizonyították, hogy a zöldségben és gyümölcsben gazdag étrenddel sok rákfajta gyengíthető. Sok kutató azért tartja a zöldségeket és a gyümölcsöket jótékony hatásúnak, mert antioxidánsokban, különösen C-vitaminban és bioflavonoidokban gazdagok.
Egy jól ellenőrzött klinikai tanulmány – amelyet Larry Clark, a tucsoni University of Arizona professzora vezetett – megállapította, hogy napi 200 mcg szelén szedése felére csökkenti a rákos megbetegedés és az ebből fakadó elhalálozás esélyét, ezen kívül növeli az életkilátásokat. Egy 1998-as klinikai tanulmány pedig kimutatta, hogy az E-vitamin szedése 32 százalékkal csökkenti a prosztatarák előfordulásának kockázatát.
Mi történik az emberekkel, amikor megöregednek?
Az öregedés folyamatában csökken a szervezetben az egészséges sejtek száma, ezzel arányosan pedig nő a beteg sejtek aránya. A különböző szervek mindenkinél különböző mértékben öregednek az idő múlásával. Amikor a beteg sejtek száma egy bizonyos százalék fölé növekszik, a szerv működése veszélybe kerül. A legtöbb embernél először a szív mondja fel a szolgálatot; másoknál az immunrendszer vagy az agy.
A legnagyobb kockázati tényezőt az jelenti, hogy az öregedés folyamatában a test tartalékai teljesen kimerülnek a szervek egészséges sejtszámának csökkenése miatt. Jó néhány évvel egy tanulmányában Linus Pauling és Jim Enstrom professzor szellemileg ép, idősödő kaliforniai emberek halálozását vizsgálta.. A megfigyelés azt mutatta, hogy azoknak a halálozási rátája, akik antioxidánsokat szedtek, alacsonyabb volt. A férfiaknál a halálozási esély 22 százalékkal csökkent, a nőknél 46 százalékkal. Később Enstrom és kollégái arról számoltak be, hogy a napi 250 mg feletti C-vitamin-kiegészítés 35 százalékkal csökkentette a férfiaknál a halálozási arányszámot, és hat évvel hosszabbította meg a kísérleti alanyok életét.
Egy nemrég végzett kutatás, amelyről a Journal of the American Geriatrics Societyben számoltak be, hogy a száz év körüli vagy afeletti emberek vérében lényegesen magasabb az antioxidánsok szintje, és alacsonyabb a szabad gyököké, összehasonlítva a hetven és kilencvenkilenc éve közöttiekkel. Az ilyen emberek relatíve nagy mennyiségben fogyasztanak antioxidánsban gazdag gyümölcsöt és zöldséget.
 
Jelenlétük fiatalon tart – hiányuk öregít!
 
Napjainkban rengeteg szó esik az antioxidánsokról: szinte nincs olyan termék, legyen az akár egyszerű kézkrém, amelynek összetevői között ne szerepelne ez a kifejezés. Ennek ellenére sokan nem vagyunk tisztában sem a szó pontos jelentésével, sem azzal, mennyire fontosak ezek a vegyületek szervezetünk számára!
Az antioxidáns, mint a neve is mutatja, valami ellen irányul. A fogalom pontos megértéséhez szükség van egy kis biokémiára. Tudjuk, hogy szervezetünk nem létezhet oxigén nélkül. Ez a gáz az anyagcsere-folyamatok motorja, biztosítja, hogy megfelelő mennyiségű energia álljon szervezetünk rendelkezésére.
Jelenlétében egy adott molekulából 36 egységnyi energia képződik, míg nélküle csak 2. Ám ez csak részfeladata az oxigénnek. Az oxigén általában O2 formában fordul elő, ami azért lényeges, mert 1 oxigénatomnak 1 elektronja van. Ezen energetikailag instabil állapotnak a megszüntetésére 2 oxigénatom „szövetkezik”, azaz köztük kémiai kötés alakul ki, és létrejön egy egységes, zárt szerkezet.
 
A szabadgyök hasznos is!

Szervezetünkben viszont az oxigénmolekula az anyagcsere-folyamatok során felbomlik, méghozzá úgy, hogy mindkét atomhoz visszakerül az elektronja. Ezt kémiai fogalmakkal úgy írják le, hogy lesz egy szabad vegyértéke. A szabad vegyérték viszont mindenképpen kötődni akar, ezért keres valamit, amihez hozzákapcsolódhat. Ezek a szabad vegyértékkel rendelkező oxigénatomok lesznek a szabad gyökök.

Tudta? A vegyértéket más néven gyöknek is nevezik. Sajátosságuk, hogy rendkívül rövid életűek, akár a másodperc töredéke alatt is megszűnnek létezni, ám eközben károsítják a körülöttük levő szerkezeteket: a sejtfalat, a belső sejtszervecskéket, érfalat, koleszterinszállító molekulákat, tehát bármit, ami a közelükben van.

Eredetileg természetesen nem ez a feladatuk. A szervezet fontos védelmi rendszerét adják, jelentősen segítik például a kórokozókkal szembeni védekezést, mivel azokat is ugyanúgy megtámadják, emiatt a baktérium vagy a vírus elpusztul. Ezenkívül részt vesznek az erek simaizmainak működésében, és még számos egyéb folyamatban. Alapvetően tehát hasznosak a szervezet számára, szükség van rájuk, és a szervezetünk – amennyiben egészségesen működik – kontroll alatt is tartja őket.

Kontroll nélkül

A szabad gyökök kordában tartásáról...

• ...egyrészt az immunrendszerünk gondoskodik, többek között azzal is, hogy eltakarítja a szabad gyökök által károsított sejteket, ezek ugyanis működésükben és szerkezetükben is sérültek, és mint ilyenek, potenciális ráksejtek lehetnek

• ...másrészt számos vegyület – többnyire vitamin – létezik, amely azáltal kontrollál, hogy „megfogja” ezeket az oxigénatomokat. Innen ered a gyökfogó elnevezés. Ha ez a kontrollálórendszer zavart szenved, a szabad gyökök elszaporodva károsan befolyásolják az egészséges sejtek működését: károsítják a DNS-t, a fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat, elősegítik a sejtek öregedését is.
 
Szabadgyökforrások
Szabad gyökök mindig is képződtek szervezetünkben, a legfőbb problémát az jelenti, ha a termelődésük mértéke olyannyira megnő, hogy szervezetünk – különösen gyökfogó molekulák hiányában – lassan képtelen megbirkózni velük. Honnan származik ez a hatalmas mennyiségű oxigén-szabadgyök?

• Egyrészt a felszabaduló oxigén mennyisége függ attól, milyen ételt fogyasztottunk. (Például a vörös húsok – a bennük levő vasnak köszönhetően – kiváló szabadgyökforrást jelentenek. Az ételek között további szabadgyöktermelők a zsírok és a finomított olajok, különösen, ha hevítve voltak.)
Az antioxidánsoknak két fő csoportja van:
• azok, melyeket szervezetünk maga termelhet: enzimek, kéntartalmú vegyületek stb. és
• azok, melyekhez szervezetünk a táplálék révén jut hozzá: vitaminok, ásványi anyagok.
Jegyezzük meg! Szabadgyökforrássá válik minden olyan étel, melyben forró zsiradék van, vagy abban készült!
• A szabad gyökök mennyisége nagyban függ az emésztésünktől, az emésztőszervek állapotától.   Gyakorlatilag valamennyi élelmiszer-adalékanyag és kifejezetten mérgező vegyi anyag – ezek akár a levegőből is bejuthatnak szervezetünkbe – rendelkezik oxigén-szabadgyököt előállító tulajdonsággal.
• Természetes szabadgyökforrást jelent a napfény – általában a sugárzások – és az anyagcsere is. A napfény egyrészt minden élet forrása a Földön, másrészt súlyos károkat is okozhat, bár ezt jórészt az ózonlyuknak, illetve esetenként saját magunknak köszönhetjük.
• Hatalmas mennyiségű szabad gyököt termel szervezetünkben a dohányzás.
• Szabadgyök forrás a felgyorsult tempó, a modern élet• Forrást jelent még a környezet szennyezés, a vegyileg szennyezett ivóvíz
• Sajnos, éveink számának növekedésével párhuzamosan egyre több szabad gyök képződik szervezetünkben. Tulajdonképpen egyfajta önrontó kör indul be: mivel a szabad gyökök károsítják a védekezőrendszert, amely aztán egyre kevesebb szabad gyököt képes hatástalanítani, a szervek tovább öregednek, így a folyamat saját magát rontja.
A szabad gyökök elszaporodásának hatására a szervezetben olyan betegségek is kialakulhatnak, mint például idegrendszeri zavarok, szív- és érrendszeri betegségek, szembetegségek, tüdőbetegségek, daganatok stb.

Antioxidánsok – a védőfaktorok

Szervezetünk felkészült a támadásokra. Mint már említettük, számos anyag, köztük vitaminok, ásványi anyagok és egyéb mechanizmusok védenek bennünket és szerveinket a szabad gyökök károsító hatásától.

Fontos! Ha ezek az anyagok megfelelő mennyiségben vannak jelen szervezetünkben, képesek vagyunk kivédeni a szabad gyökök károsító tevékenységét.

Az antioxidánsok védik a szervezetet az oxidatív szabad gyökök sejtkárosításától, a karcinogének okozta hatásoktól, és többszörösen támogatják az immunrendszer munkáját. Öregedést lassító hatásuk révén lehetővé válik életünk akár egyharmaddal történő meghosszabbítása!

Elengedhetetlen anyagok

• Az ásványi anyagok önmagukban nem antioxidánsok, de elengedhetetlenül fontosak a szervezet által termelt antioxidáns enzimek felépüléséhez. Az ásványok közül a legfontosabb a szelén, a vas a réz, a cink és a mangán.

• Speciális növényi hatóanyagok, leggyakoribb képviselőik a flavonoidok és a polifenolok csoportjai, védőhatásukat elsősorban azáltal fejtik ki, hogy elősegítik az egyéb gyökfogók működését.

A flavonoidok szerepe szerteágazó: immunerősítő, gyulladáscsökkentő hatásúak, gátolják a daganatok növekedését, csökkentik az asztma és az allergia kialakulásának esélyét; májvédők, vírus- és baktériumellenesek, és kedvező hatással vannak a szívre és az érrendszerre is. A flavonoidok kedvező hatásukat leginkább más antioxidánsokkal együtt – A-, C-, E-vitamin – fejtik ki, emiatt sokkal hasznosabb, ha ezeket élő forrásokból, növényekből „szerezzük be”.

A legjobb antioxidáns-források
A minket érő káros környezeti hatások egy részét – levegőszennyezés, munkahelyi stressz – nehéz vagy lehetetlen elkerülni, ám a helyes táplálkozással, rendszeres életmóddal nagyon sokat tehetünk egészségünk megóvása érdekében. A helyes táplálkozásnak kiemelkedő szerepe van az egészség fenntartásában és számos betegség megelőzésében.

Antioxidánsok elsősorban a növényi táplálékokban – zöldségek, gyümölcsök – találhatók. Minél frissebb a zöldség, annál magasabb az antioxidáns-tartalma. Különösen a sötét színű zöldségek, gyümölcsök hatékony antioxidánsok, nagy mennyiségű klorofill- és flavonoidtartalmuknak köszönhetően. Ezek közé tartozik a fekete és a vörös áfonya, a fekete szeder és berkenye, a kökény, a homoktövis, a piros szőlő héja, s valamennyi sötétzöld leveles zöldség is ebbe a kategóriába sorolható. A sárga, narancssárga és piros zöldségek, gyümölcsök főleg karotinoidokban bővelkednek. Ezért minden évszakban fogyasszunk belőlük!
Gazdag még antioxidánsokban a brokkoli, a karfiol, kelkáposzta, és – különösen télen – ne feledkezzünk meg a savanyú káposztáról sem!
 
Legfontosabb vitaminok

A szabad gyökök semlegesítése úgy történik, hogy a vitaminmolekula „megengedi” a szabad gyöknek, hogy elraboljon tőle egy elektront.

E-vitamin: a leghatékonyabb gyökfogó, szervezetünk folyamatos pótlást igényel belőle.
C-vitamin: közvetlen gyökfogóként működik.
A-vitamin (béta-karotin): saját maga semlegesíti a szabad gyököket.
 
Az antioxidáns-hiány és a betegségek

A következő néhány betegséghez hozzájárul az antioxidáns-hiány:

• bizonyos rákfajták: tüdő-, mell-, bőr-, prosztata-, béldaganat, különösen dohányzás esetén
• érelmeszesedés, érrendszeri betegségek
• Parkinson-kór, Alzheimer-kór
• asztma, allergia
• reumás artritisz – ízületi gyulladás
• csontritkulás
• csökkent ellenálló képesség
• látásgyengülés, hályogképződés
• agyvérzés, szívinfarktus
• cukorbetegség
• krónikus fáradtság.
Antitoxidánsok és mérésük
Miért érdemes mérni?
Az antioxidánsszint-mérés kiváló állapotfelmérő módszer, amely akár az évenként javasolt kivizsgálási listába is felvehető. Korán jelzi, ha szervezetünk kimerült, kifogyott antioxidáns-tartalékaiból, ezáltal lehetőséget nyújt a korai beavatkozásra. Kezdetben az antioxidánsok hiányának nincsenek tünetei, vagy jellegtelenek: gyakori levertség, fáradékonyság, bizonytalan panaszok, amelyek hátterében nem találnak semmilyen elváltozást.
Antioxidáns-mérés
Az elmúlt évek kutatásainak egyik forradalmi újítása, hogy egyszerű módszerekkel mérhetővé vált a szervezet antioxidáns-ellátottsága.
A kutatók többféle módszert is kidolgoztak, ezek egyike egy speciális szkennerek, amelyet a tenyér bőre felett elhúzva megismerhető az antioxidáns-kapacitás.
 
Az alábbi esetekben különösen javasolt az antioxidánsszint-mérés:
 
• krónikus fáradtság, bizonytalan panaszok, általános gyengeség
• visszatérő fertőzések, immunrendszeri problémák, asztma, allergia
• daganatos betegségek (pl: tüdő-, mell-, bőr-, prosztata-, béldaganat)
• emésztési panaszok
• depresszió, magas stressz, feszültség, koncentrációs zavarok
• bőrproblémák, hajhullás, körömgyengeség
• menopausa, klimax
• magas vérnyomás, érelmeszesedés, érrendszeri betegségek, agyvérzés, szívinfarktus
• Parkinson-kór, Alzheimer-kór
• reumás artritisz – ízületi gyulladás
• csontritkulás
• látásgyengülés, hályogképződés
• cukorbetegség
• kórházi utókezelés
• aktív sport, versenysport
• dohányzás
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!